LABirynt

koncepcja, reżyseria, choreografia:
Alicja Morawska-Rubczak
scenografia:
Anna Dziedzic
muzyka, multimedia:
Wojciech Morawski
obsada:
Anna Dziedzic/Magda Wolnicka (taniec), Monika Kiwak (taniec), Wojciech Morawski (muzyka)
czas trwania:
40 min.
premiera:
29.05.2015, Opolski Teatr Lalki i Aktora

Spektakl dla widzów od 0-3 lat.Twórcy zapraszają niemowlęta, nawet te kilkumiesięczne, do niezwykłego, teatralnego doświadczania świata. LABirynt to interaktywna instalacja dla dzieci do trzeciego roku życia, która łączy w sobie teatr, taniec współczesny, architekturę tekstylną, nowe media i świetną zabawę: Wybierzcie się ze swoimi dziećmi w tę zachwycającą i kreatywną podróż. Wejdźcie w labirynt doświadczeń zmysłowych, poruszcie ciałem, umysłem, wyobraźnią.

Instalacja wpisuje się w nurt teatru dla najnajmłodszych, który zainicjowany został w Polsce w 2006 roku, za sprawą Zbigniewa Rudzińskiego z poznańskiego Centrum Sztuki Dziecka i od tej pory z sukcesem rozgościł się w repertuarach prawie wszystkich teatrów w Polsce. Choć może wydawać się to mało prawdopodobne, spektakle dla niemowląt przygotowywane są na świecie od blisko trzydziestu lat – twórcami tego ruchu są włoscy artyści związani z bolońskim teatrem La Baracca – Roberto i Valeria Frabetti. Te spektakle, pełne sensorycznych doznań, oddziałujących na wszystkie zmysły, cechuje ogromne wyczulenie na malutkiego widza, chęć porozumiewania się z nim jego własnym językiem. Brak struktury narracyjnej, tradycyjnie opowiadanej historii nie jest tutaj przeszkodą do niezwykle twórczego i odkrywczego budowania przedstawienia, w którym najważniejsze jest spotkanie z publicznością i wspólnie przeżyta przygoda. To teatr bardzo doznaniowy, w którym działają kolory, kształty, dźwięki, a nawet zapachy i smaki. Teatr dla najnajmłodszych to spotkanie w bezpiecznej, intymnej, przytulnej atmosferze. To również niepowtarzalna okazja dla rodziców, by przyjrzeć się swojemu dziecku w zupełnie nowej sytuacji oraz pogłębić z nim relację.

Takim właśnie doświadczeniem będzie również LABirynt – instalacja jest połączeniem wieloletniej pracy jej twórców na obszarze teatru dla dzieci najnajmłodszych, z zupełnie nowatorską pracą nad ciałem w kontekście działań z niemowlętami i ich rodzicami oraz opiekunami.

Więcej o twórczości dla najnajmłodszych przeczytać można na blogu autorki projektu:
http://alicjamorawskarubczak.tumblr.com/search/najnaje

Projekt zrealizowany w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” przyznanego Alicji Morawskiej-Rubczak.