Ostatnia niedziela. RE//MIX Conrad Drzewiecki

choredywagacja:
Iwona Pasińska
tekst:
Radek Wysocki
kompozycja dźwięku:
Hanka Klepacka
współautor:
Bartłomiej Sowa
koordynacja produkcji:
Alina Kubiak
występują:
Iwona Pasińska, Mikołaj Mikołajczyk
produkcja:
Komuna// Warszawa w ramach cyklu RE//MIX
premiera:
26 października 2013


Twa Ostatnia Niedziela…
Czemuś nie poszedł dalej?
Czemuś taniec i balet…
Spakował w garb.
Twa Ostatnia Niedziela…
Wielki Finał na szczycie…
To był zenit Twój? Czy Cię…
Ogarnął strach?
(słowa: Radek Wysocki)

Iwona Pasińska wychowała się na micie Mistrza Drzewieckiego, z którym jako I solistka Polskiego Teatru Tańca mogła się spotkać w czasie jego pracy nad spektaklami Śmierć Izoldy i Pieśń Roksany. Zderzenie mitu z realiami było zaczątkiem myślenia o prawdziwej roli Drzewieckiego na polskiej scenie tańca. Bezapelacyjnie wielbiony i stawiany za wzór formy i treści, Mistrz na lata zakleszczył taniec w estetyczno-koncepcyjnej pułapce, z której sam nie chciał lub nie mógł się otrząsnąć. Tworząc normy nadawcze, stworzył jednocześnie normy odbiorcze. Uzus widowni nie pozwolił Mistrzowi i wciąż nie pozwala jego następcom wyrwać się z ustalonych na polskim gruncie ram teatru tańca. Skłania również do refleksji nad tym, co za tą formą stoi.

W 1986 roku podczas Spotkań Baletowych w Łodzi Drzewiecki zaprezentował przedstawienie premierowe Ostatnia niedziela. Wygwizdane, wybuczane, zakwestionowane, było pierwszą porażką w życiu Mistrza. Ukazywało jednocześnie, że eksperyment wykraczający poza stosowane przez Drzewieckiego konstrukcje był trudniejszy dla Mistrza niż kontynuacja drogi gwarantującej chwałę.


o cyklu RE// MIX

Trwający w latach 2010–2013 cykl RE//MIX to premierowe produkcje odnoszące się do klasycznych dzieł, przede wszystkim z dziedziny teatru, tańca, muzyki, literatury i filmu. Do projektu zostali zaproszeni młodzi utalentowani twórcy różnych gatunków sztuk performatywnych: od reżyserów teatralnych, przez tancerzy, aż po kompozytorów i muzyków. Remiks to pojęcie zapożyczone z muzyki: oznacza utwór powstały w wyniku przetworzenia innego utworu. Remiks jest utworem nowym, odnoszącym się treścią lub formą do pierwowzoru. Twórcy remiksów dyskutują ze swymi mistrzami, nostalgicznie ich wspominają, często na nowo odczytują.
W ramach cyklu RE// MIX powstało ponad 30 unikatowych produkcji. Pomysłodawcą projektu jest Tomasz Plata.

więcej informacji:
http://komuna.warszawa.pl/category/re-mix/