Historie dla każdegoLubelski Teatr Tańca z okazji otwarcia po renowacji Centrum Kultury w Lublinie (2013) zaprosił do współpracy włoskiego choreografa, pedagoga i dyrektora artystycznego Compagnie Deja Donne Simone Sandroniego. Ciekawe i intrygujące spotkanie tancerzy Lubelskiego Teatru Tańca z Sandronim przyniosło w efekcie spektakl Historie, których nigdy nie opowiedzieliśmy, którego inspiracją stały się zmiany, jakie czekały artystów związane z przeprowadzką do odrestaurowanego budynku.

Powstał spektakl niezwykle dynamiczny zarówno na płaszczyźnie reżyserii, choreografii jak i muzyki. Tancerze poprzez ruch, gest, mimikę i słowo opowiadają nam swoje historie- zabawne, wzruszające, w których prawda miesza się z fikcją literacką i nie do końca wiadomo, do jakiego stopnia prawdziwe są nakreślone charaktery postaci. Widzowie mogą nie tylko zobaczyć, ale też posłuchać jak wygląda praca tancerza zarówno w pozytywnych jak i negatywnych stronach.

Lubelski Teatr Tańca właśnie z tym przedstawieniem chciałby dotrzeć do mniejszych ośrodków i domów kultury w województwie lubelskim i podkarpackim. Dla tancerzy, którzy również są nauczycielami i pedagogami bardzo istotna jest możliwość pokazania się nie tylko w dużych miastach i w teatrach repertuarowych, ale również w mniejszych miejscowościach, w których dostęp do codziennej kultury jest utrudniony ze względu na warunki finansowe i techniczne.

Partnerami w projekcie stały się ośrodki, w których istnieje potencjał dla rozwoju dziedziny tańca współczesnego (Krosno, Przemyśl, Chełm): działają tam na wysokim poziomie grupy dziecięco-młodzieżowe bazujące na tej technice, co dostrzegli tancerze Lubelskiego Teatru Tańca będąc w poprzednich latach członkami jury w organizowanych tam konkursach tanecznych.

Często młodzież, która stawiała swoje pierwsze kroki w lokalnych ośrodkach, zgłaszała się do Lubelskiego Teatru Tańca z prośba o pomoc czy wskazówki związane z ich tanecznym rozwojem. Jak i ośrodki kulturalne (Tomaszów Lubelski), które wykazują duże zainteresowanie wprowadzeniem do swojej działalności programu z obszaru tańca.